Vinylová horečka v USA zažívá svůj velký boom. Nová studie společnosti Luminate ukázala, že až polovina Američanů kupujících vinylové desky nemá doma gramofon. Tento trend odhaluje zajímavý fenomén: vinyly jsou pro mnohé spíše sběratelským artefaktem než prostředkem k poslechu hudby.

Hlavní část

Podle studie Luminate, která zkoumala největší trendy zábavního průmyslu pro rok 2023, se zdá, že Američané si kupují vinylové desky hlavně pro to, aby vlastnili fyzickou kopii alba svých oblíbených interpretů. Přestože vinylové desky prožívají silný comeback a stávají se dekorací mnoha domovů, většina kupujících je nemá jak přehrát.

Tento trend je přisuzován „superfanouškům“ – posluchačům hudby, kteří za ni utrácejí nadprůměrně mnoho času a peněz. Tito fanoušci aktivně objevují novou hudbu, účastní se hudebních akcí a sbírají vinyly spíše pro doplnění svých kolekcí než pro poslech.

Navzdory rostoucímu zájmu o vinylové desky zůstávají hlavním zdrojem příjmů z hudby streamovací služby, které v roce 2022 tvořily 84 % celkových příjmů.

Závěr

Znovuzrození vinylu v USA je tedy spíše sběratelskou záležitostí, než trendem ve způsobu poslechu hudby. Přestože streamovací služby zůstávají dominantním způsobem, jak lidé přistupují k hudbě, vlastnictví fyzických kopií oblíbených alb zůstává pro mnohé významným. Fenomén vinylových desek bez gramofonů tak odhaluje hlubší spojení mezi fanoušky a hudbou, které přesahuje samotný poslech.

Share.

Leave A Reply