Letošní léto v Evropě a Severní Americe by mohlo být ohnivé, alespoň pokud jde o teploty. Nová sezónní předpověď od amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) naznačuje, že přechod meteorologického jevu El Niňo na La Niňa přinese opět vlny extrémních veder podobných těm loňským.

Meteorologové z NOAA potvrzují, že nadprůměrné povrchové teploty moře v rovníkovém Tichém oceánu přetrvávají, ale v rovníkovém Pacifiku začínají teploty klesat, což signalizuje návrat k neutrálním podmínkám a postupný přechod k teplejšímu jevu La Niňa.

Pro střední Evropu však existuje několik dobrých zpráv. I přes nadprůměrné teploty by měly být srážky alespoň průměrné, jak uvádí model Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF).

Loňské extrémní teploty, které vyvrcholily historickými 40 stupni na britských ostrovech, jsou podle předpovědí jen náznakem toho, co letos můžeme očekávat. Nick Dunstone, klimatický expert z britské národní meteorologické služby Met Office, varuje, že můžeme překonat teplotní rekordy.

Extrémní vedra budou zvláště citelná ve Středomoří, kde se očekávají teploty podobné těm, které loni přinesla červencová vlna pojmenovaná Kerberos. Na Sardinii a Sicílii tehdy teploměry překročily 48 stupňů, zatímco na Pyrenejském poloostrově dosáhly až 44 stupňů.

Navzdory těmto extrémům existuje naděje pro střední Evropu. Model ECMWF totiž naznačuje, že i při nadprůměrných teplotách by měly být srážky alespoň průměrné, což by mohlo zabránit rozvoji rozsáhlého sucha.

Přestože se můžeme těšit na letní radovánky, je důležité být připraven na extrémní teploty a mít připraveny opatření pro ochranu před horkem.

Share.

Leave A Reply