Při průzkumu archeologických nalezišť bychom možná čekali poklidnou procházku historií, ale realita často přináší dobrodružné výpravy plné nebezpečí. Naši starověcí předci vynalézali způsoby, jak chránit své cennosti a zajišťovat si mír v posmrtném životě. Zde se podíváme na několik nejmystičtějších pastí, které číhaly na objevitele v podzemních katakombách a ztracených hrobkách.

Archeologové se v průběhu staletí setkávali s mnoha riziky skrytými v temných chodbách starých hrobek a palácových kobkách. Možná nebudete muset čelit skákajícím koulím nebo otráveným šípům jako Indiana Jones, ale i tak zde číhají pasti, které mohou ohrozit nejen váš zdraví, ale i život.

Jedním z nejznámějších příkladů je khmerský Bauphon, chrám v Angkoru, kde se v 20. století archeologové setkali s lavinami písku, které se zřítily ze stěn chrámu, ohrožujíc jejich životy. Podobně se v Palenque objevila hrobka Červené královny, jejíž stěny byly natřeny jedovatou rumělkou, což mohlo znamenat smrt pro ty, kdo by se do hrobky pokusili vstoupit.

Další zajímavý příklad přichází z Číny, kde se v hrobce prvního císaře nacházely pasti v podobě otrávených šipek a dokonce i stovky řek vyvedené na podlahách a stropech ze rtuti. Ačkoli může znít jako scénář z dobrodružného filmu, tyto nástrahy mohly skutečně existovat.

Amenhotep III., faraon z Egypta, dokonce nechal postavit hrobku s bludištěm chodeb a falešnou stěnou, aby ochránil své poklady před krádežemi.

I když se většina těchto pastí může jevit jako mýty, jejich existenci nelze zcela vyloučit. Archeologie je plná tajemství a nečekaných objevů, které nám pomáhají lépe porozumět minulosti lidstva.

Share.

Leave A Reply