Terapeutické, očistné a duchovní účinky kamenů mají blahodárný vliv na kvalitu lidského života. Mnohým z nás očko radosti zaplesá nad krásou barevných kamínků, jejichž prostá přítomnost dokáže navodit uklidňující atmosféru. Pokud patříte mezi obdivovatele minerálů a chystáte se k jejich nákupu, vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi kameny surovými a tromlovanými.

Přirozená krása surových kamenů

Surové kameny jsou symbolem přírodní energie a přirozené nedokonalosti. Po vytěžení se pouze očistí. Jejich vzhled se lidským ani mechanickým zásahem neupravuje. Proto bývají též označovány jako „neopracované“.

Některé minerály jsou ve své surové podobě křehčí než po obroušení. Neplatí to ale o jejich účincích. Naopak někteří tvrdí, že síla surových kamenů je větší než u kamenů opracovaných. Surové minerály se ideálně hodí pro harmonizaci prostorů, neboť dosah jejich energetického vlivu je značný. Svým vzhledem zaujmou každého, kdo preferuje přirozenou krásu a originalitu.

Uklidňující a estetické účinky tromlů

Tromlované, tamblované či, chcete-li, vyhlazené kameny jsou minerály průmyslově opracované v tzv. tamblerech. Jedná se o speciální rotační a vibrační stroje, které přeměňují surové kameny na lesklé nebo matné oblázky. Proces zpracování trvá v řádu dnů až týdnů. V podstatě se zde v x-násobně urychleném tempu napodobuje přirozený proces omílání hornin v říčních korytech. Výsledkem jsou tzv. tromly, jež oproti surovým minerálům vynikají oblými tvary, intenzivními barvami, případně též zvýrazněnou kresbou. Obroušení navíc usnadňuje další zpracování jako vkládání minerálů do šperků a jiných dekorativních předmětů.

Tromlované kameny jsou běžně k dostání v esoterických obchodech, ve zdravých výživách, v knihkupectvích nebo na trzích. Působí velice esteticky a jsou příjemné na dotek. Jejich zářivé barvy a vyhlazené tvary mají uklidňující účinek na lidskou psychiku. Skvěle se hodí na harmonizaci čaker. Jak bylo zmíněno výše, někteří odborníci se domnívají, že účinky tromlů jsou slabší než u surových kamenů. Větší část odborné veřejnosti však zastává názor, že opracování nemá na esoterické vlastnosti žádný vliv.

Share.

Leave A Reply