Cuba Libre je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších koktejlů na světě. Jeho původ sahá do dob, kdy byla Kuba symbolem svobody a nezávislosti. Tento článek vám přiblíží historii Cuba Libre, jeho charakteristické ingredience a poskytne vám jednoduchý recept na přípravu tohoto ikonického nápoje, který vám umožní ochutnat ducha Karibiku přímo ve vaší sklenici.

Původ a historie: Cuba Libre, což ve španělštině znamená „Svobodná Kuba“, se poprvé objevila na konci 19. století během španělsko-americké války, která vedla ke konečnému osvobození Kuby od španělské nadvlády. Legenda praví, že američtí vojáci, kteří sloužili v Kuba, začali míchat rum s kubánskou kolou (cola) a připíjeli na svobodu a nezávislost Kuby. Tímto zrozením vznikl ikonický Cuba Libre.

Ingredience:

 • 50 ml světlého rumu
 • 120 ml kubánské koly (cola)
 • Čerstvě vymačkaná limetka
 • Ledové kostky
 • Plátek limetky na ozdobu

Příprava:

 1. Do vysoké sklenice naplňte ledovými kostkami.
 2. Přidejte 50 ml světlého rumu. Doporučuje se použít kubánský rum, abyste zachovali autentickou chuť Cuba Libre.
 3. Vymačkejte do sklenice šťávu z jedné limetky a přidejte ji k rumu.
 4. Doplněte sklenici kubánskou kolou a jemně promíchejte, abyste ingredience propojili.
 5. Na okraj sklenice připevněte plátek limetky jako ozdobu.
 6. Vaše autentické Cuba Libre je připraveno k podávání!

Variace: I když tradiční recept na Cuba Libre je uznávaným klasikem, můžete si s ním také pohrát a vytvořit různé variace. Zde jsou některé zajímavé nápady, které můžete vyzkoušet:

 • Dark and Stormy: Nahraďte rum světlým rumem tmavým rumem a kubánskou kolou nahraďte zázvorovým pivem. Tímto vytvoříte novou vrstvu chuti.
 • Spicy Cuba Libre: Přidejte do nápoje pár plátků čerstvého jalapeňa papričky nebo pár kapek pálivé omáčky, abyste získali ostrou a pikantní verzi koktejlu.
 • Fruity Cuba Libre: Přidejte do nápoje čerstvé ovoce, jako jsou jahody, borůvky nebo maliny, abyste mu dodali ovocnou a osvěžující chuť.

Závěr: Cuba Libre je nejenom ikonický koktejl, ale také symbol svobody a nezávislosti Kuby. Jeho kombinace rumu, koly a limetky vytváří osvěžující a chutný nápoj, který přenese ducha Karibiku přímo do vaší sklenice. Nyní, když znáte recept na Cuba Libre, můžete si jej připravit a prožít autentický kubánský zážitek. Pamatujte si však, že alkohol by měl být konzumován s mírou a zodpovědností.

Takže si dejte do ruky sklenici, vytvořte si své vlastní Cuba Libre a vychutnejte si sladkou chuť svobody a Karibiku!

Share.

Leave A Reply