Pokud jste někdy ochutnali „krabí“ tyčinky, pravděpodobně jste si položili otázku, z čeho vlastně tento oblíbený pochoutkový výrobek je. A i když by název mohl naznačovat, že se jedná o produkt z mořských plodů, realita je trochu složitější.

Surimi, jak se těmto tyčinkám říká v Japonsku, kde mají svůj původ, ve skutečnosti obsahuje minimum až žádné krabí maso. I když by mohlo být překvapující, že hlavní surovinou pro výrobu „krabích“ tyčinek jsou ryby, které připomínají chuťí a konzistencí korýše.

Zatímco v originální japonské verzi můžete očekávat, že tyčinky budou obsahovat rybí maso a další přírodní ingredience, ve většině tuzemských produktů je podíl rybího masa pod 40 % a často jsou vyrobeny z rozemletých zbytků s minimální nutriční hodnotou. Kromě rybího masa mohou obsahovat i škrob, cukr, vaječné bílky, rostlinný olej, stabilizátory, aromata a další chemické přísady. A nezapomínejme ani na barvivo, které dodává tyčinkám jejich charakteristický červený odstín.

Je tedy jasné, že ačkoliv mohou být „krabí“ tyčinky oblíbenou pochoutkou mnoha lidí, jejich složení a výrobní proces jsou daleko od toho, co byste mohli očekávat z názvu.

Share.

Leave A Reply