Parkinsonova nemoc postihuje v Česku přes 50 000 lidí a je jedním z nejčastějších neurodegenerativních onemocnění. Navzdory své nevyléčitelnosti existují způsoby, jak výrazně zmírnit její projevy a zlepšit kvalitu života pacientů. Jednou z těchto moderních a účinných terapií je Hluboká mozková stimulace (DBS).

Farmakologická léčba Parkinsonovy nemoci, která nahrazuje chybějící dopamin v mozku, má svá omezení. Po čase se pacienti stávají imunními vůči lékům a vedlejší účinky se stupňují. Pro mnoho pacientů se stává DBS řešením.

DBS je unikátní terapie, která dokáže dramaticky potlačit projevy Parkinsonovy nemoci a vrátit pacienty do běžného života. Tato metoda stimuluje specifická místa hluboko v mozku elektrickými impulzy pomocí implantovaných elektrod. Výsledky této terapie jsou srovnatelné s účinky léků, ale bez jejich omezení a vedlejších účinků.

V České republice má DBS dlouhou historii úspěšných výsledků. První zákrok se uskutečnil již před více než 25 lety v Praze. Dnes tuto terapii poskytují specializovaná centra v Praze, Brně a Olomouci.

Parkinsonova nemoc je nejen zdravotním, ale i společenským problémem. Informovanost a dostupnost moderních terapií, jako je DBS, jsou klíčové pro zlepšení života těchto pacientů. Každý rok tato terapie pomáhá desítkám lidí vrátit se k normálnímu životu bez omezení, která s nemocí bohužel často souvisí.

Share.

Leave A Reply