V Británii sílí hnutí rodičů, kteří se obávají vlivu chytrých telefonů na duševní zdraví a vývoj svých dětí. Kampaň „Parents United for a Smartphone Free Childhood“ (Sdružení rodičů za dětství bez chytrých telefonů) nabývá na síle a požaduje, aby se chytré telefony držely mimo dosah dětí do 14 let.
Zakladatelka kampaně Daisy Greenwellová, matka tří dětí, se k tomuto kroku odhodlala po rozhovoru u školní brány, kde se dozvěděla, že jedenáctiletý syn jiné matky už chytrý telefon má. „Nechci dát své dceři něco, o čem vím, že poškodí její duševní zdraví a vytvoří u ní závislost,“ napsala na Instagram.
Mnoho rodičů sdílí Greenwellové obavy z online predátorů, kyberšikany, sociálního tlaku a nevhodného obsahu, ke kterému mají děti s chytrým telefonem přístup. Zároveň se cítí bezmocní, protože telefony pro děti školního věku se stávají normou, a to i přes rizika, která představují.
Podle britského ministra školství Damiana Hindse dostává dnes mobilní telefon ve věku 11-12 let téměř každý žák. „Zdá se, že je to něco jako přechodový rituál,“ řekl poslancům.
Kampaň „Parents United for a Smartphone Free Childhood“ se rozrůstá a sdružuje rodiče i odborníky na toto téma. Cílem je prosadit změny v legislativě a spolupracovat se školami na tom, aby se chytré telefony držely mimo dosah dětí do 14 let.
Americký sociální psycholog Jonathan Haidt ve své knize „The Anxious Generation (Úzkostlivá generace)“ tvrdí, že chytré telefony vedly k „velké přestavbě dětství“ a spojuje jejich používání s nárůstem duševních onemocnění u mladých lidí. Doporučuje nepoužívat chytré telefony před 14. rokem života a sociální sítě před 16. rokem života.
Rodiče se bouří proti tlaku, aby jejich děti měly chytré telefony v tak nízkém věku, a volají po návratu k „normálnímu“ dětství bez neustálého dohledu technologií. Kampaň „Parents United for a Smartphone Free Childhood“ je důležitým krokem v tomto boji a ukazuje, že čím dál více rodičů si uvědomuje rizika chytrých telefonů pro jejich ratolesti.