Duha se ve skutečnosti nehýbá. Vnímáme ji jako pohyblivou, protože se mění úhel, pod kterým ji pozorujeme, v závislosti na našem pohybu a poloze slunce.

Duhu můžeme vidět i v noci. Za ideálních podmínek, s dostatkem vlhkosti a jasným měsíčním svitem, se objevuje tzv. měsíční duha. Je mnohem slabší než duha sluneční, ale za dobrých pozorovacích podmínek ji lze spatřit.

Existují i ​​jiné druhy duhy. Například mlhová duha, která se tvoří v mlze, a ohnivá duha, která se objevuje za specifických atmosférických podmínek a má červeno-oranžové zbarvení.

Duha není objekt, ale optický jev. Vzniká lomem a rozkladem slunečního světla v dešťových kapkách. Každá kapka odráží světlo v jiném úhlu a rozkládá ho na jednotlivé barvy spektra.

Počet barev duhy není pevně daný. V optice se rozlišuje sedm barev, ale vnímat můžeme i více či méně barev v závislosti na vnímání a světelných podmínkách.

Duha je symbolem naděje a štěstí. V mnoha kulturách je duha vnímána jako znamení štěstí a prosperity. Objevuje se v mýtech, pohádkách a legendách po celém světě.

Duha je fascinující úkaz, který uchvacuje lidi všech věkových kategorií. Je to krásná připomínka síly světla a magie přírody.

Share.

Leave A Reply