Jahodová zmrzlina je jedním z nejoblíbenějších letních dezertů a nemusíte být žádným šéfkuchařem, abyste si ji mohli připravit přímo doma. Tato sladká a osvěžující pochoutka oslavuje jahody ve své plné kráse a dodává chuť letního ráje do každé lžičky. V tomto článku se podíváme na pár zajímavostí o jahodové zmrzlině a naučíme se připravit ji sami v pohodlí domova.

Zajímavosti o jahodové zmrzlině:

 1. Historie jahodové zmrzliny: První záznamy o jahodové zmrzlině sahají až do 18. století, kdy byla populárním dezertem u francouzského dvora krále Ludvíka XVI. Během té doby byly jahody považovány za luxusní ovoce, a proto byla tato zmrzlina vyhrazena vybraným elitám.
 2. Nutriční výhody: Jahody jsou bohaté na vitamín C, vlákninu a antioxidanty, což z nich dělá skvělou volbu pro zmrzlinu. Navíc mohou jahody podpořit zdraví srdce a snížit zánět.
 3. Různé verze: Existuje mnoho různých způsobů, jak připravit jahodovou zmrzlinu. Můžete si vybrat mezi verzí s mlékem, bez mléka (vegan), nebo dokonce bez cukru, pokud preferujete zdravější variantu.

Recept na domácí jahodovou zmrzlinu:

Ingredience:

 • 450 g čerstvých jahod
 • 1/2 šálku cukru (lze upravit dle chuti)
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 1 šálek mléka (můžete použít i rostlinné mléko jako alternativu)
 • 1 šálek smetany na šlehání
 • 1 lžička citronové šťávy
 • Špetka soli

Postup:

 1. Příprava jahod: Jahody omyjte, oloupejte a pokrájejte na menší kousky. Přidejte cukr a citronovou šťávu a nechte je odpočívat asi 30 minut, aby se vytvořil šťáva.
 2. Mixování: Přendejte jahody se vším šťávou do mixéru a rozmixujte na hladkou směs.
 3. Přidání mléka a smetany: Přidejte mléko, smetanu a vanilkový extrakt do mixu s jahodami a opatrně promíchejte. Přidejte špetku soli pro zdůraznění chuti.
 4. Mrazící proces: Přendete směs do zmrzlinového stroje a postupujte podle návodu stroje, nebo přendejte do nádoby a dejte zmrazit minimálně 4 hodiny, občas ji promíchávejte, abyste získali krémovou konzistenci.
 5. Podávání: Jahodovou zmrzlinu můžete ozdobit čerstvými jahodami nebo lístky máty a podávat v poháru nebo kornoutu. Bon appétit!

Takže, teď máte recept na vytvoření lahodné jahodové zmrzliny přímo doma. Tato domácí verze vám umožní užít si plnou čerstvost a chuť jahod a je skvělou alternativou k průmyslově vyráběným zmrzlinám, které často obsahují přebytek cukru a konzervanty. Tuto jahodovou zmrzlinu můžete připravit kdykoliv během roku, ať už je léto nebo zima, a těšit se na osvěžení v každém soustu.

Share.

Leave A Reply