Není to jenom příběh o sladkostech a výrobním procesu čokolády. Román Karlik a továrna na čokoládu od Roalda Dahla nám představil nezapomenutelnou postavu – Willyho Wonku, zakladatele a ředitele fantastické čokoládovny. Nově připravovaný film s názvem Wonka se zaměří na období před založením slavné továrny. Mladého Willyho Wonku ztvární herec Timothée Chalamet a jeho úkolem bude vytvořit nejlepší kakaovou pochoutku, jakou svět kdy ochutnal.

Původní román od Roalda Dahla nás zavedl do světa, kde byl Wonka jedním z největších a nejoblíbenějších výrobců čokolády na světě. V novém filmu se však zaměříme na mladého snílka, který musí čelit zdánlivě nepřekonatelné konkurenci ze strany mocného kartelu, který ovládá celý čokoládový trh. Avšak zveřejněný trailer odhaluje, že Wonka se bude muset postavit nejen korporátní moci, ale také konzervativním a rigidním hodnotám společnosti, kterou ovládají chamtiví podnikatelé a církev. Wonka je tu proto, aby osvobodil tento svět od konformity.

„Pracovat na něčem, co osloví nezkažené mladé publikum, byla pro mě velká radost. Proto jsem se do projektu pustil,“ řekl Chalamet v rozhovoru pro Vogue. „V dnešní době plné intenzivní politické rétoriky a špatných zpráv doufám, že tento film bude malým kouskem čokolády,“ dodal. Zdá se, že herec si také užíval natáčení scény, ve které plaval v bazénu plném skutečné rozpuštěné čokolády.

Původní Dahlův román je sice určen především dětskému publiku, ale měl i zajímavý podtext, který byl předmětem diskuzí již za autorova života. Willy Wonka měl mnoho originálních nápadů, ale nejvíce kontroverzní byl Everlasting Gobstopper – bonbón, který byl určen pro chudé děti. Tento cukrovinkový klenot změnil barvu a chuť při cucání a nikdy neubylo, takže stačilo koupit jen jeden.

Ve standardní firmě by podobný produkt ohrozil její vlastní byznys. Ale Wonka nikdy nepřišel s takovým myšlenkou, jeho cílem bylo, aby si každý mohl osladit život. Navíc v jeho továrně pracovali Umpa-lumpové, malí lidé, které ve své rodné zemi neustále vykořisťovali. Zakladatel nejslavnější čokoládovny na světě jim poskytl azyl a za práci jim dával jejich nejoblíbenější jídlo – kakaové boby, což byla na jejich rodném ostrově velká vzácnost.

Příběh lze interpretovat různými způsoby. Ve filmu je Wonka vyobrazen jako hrdina, který se postaví proti utlačovatelskému establishmentu a zastává se chudých. Avšak ne všichni mohou mít stejný názor na jeho postavy. Zatímco vybírá svého nástupce z dětí, které nejlépe splňují jeho požadavky, ty, které to nedokáží, nechá zcela ignorovat. Některým může jeho chování připomínat postavy z extrémní pravice.

V novém filmu Wonka se vedle Timothéeho Chalameta v titulní roli objeví také Sally Hawkins jako jeho matka, Olivia Colmanová, Paterson Joseph jako Wonkův rival Arthur Slugworth, Rowan Atkinson jako kněz a Hugh Grant překvapivě v roli Umpa-lumpy. Původní plánované datum premiéry bylo březen, ale Warner Bros. Discovery ji posunulo na vánoční období – 14. prosince.

Share.

Leave A Reply