Matrix, kultovní sci-fi film z roku 1999, zanechal v divácích hluboký dojem svou inovativní zápletkou, vizuálními efekty a silnými postavami. Ale víte, že za kulisy filmu se skrývá řada zajímavostí? Přinášíme vám exkluzivní pohled na některé fascinující fakta o Matrixu.

 1. Typický oblek Nea (Keanu Reeves) získal neuvěřitelnou cenu 66 000 eur na aukci. Tenhle stylový kousek je skutečným klenotem pro fanoušky filmu.
 2. Jméno postavy Oracle (Gloria Foster) odkazuje na latinské slovo „oraculum“, což znamená předpověď budoucích událostí a věštbu. Tento symbolický význam přispívá k tajemné atmosféře filmu.
 3. Fráze „Temet Nosce“, která je umístěna nad kuchyňskými dveřmi Oraclova bytu, znamená „Poznej sám sebe“ v latině. Tento citát odráží hlavní téma sebepoznání a osvobození, které Nea provází na jeho cestě.
 4. Slovo „Matrix“ pochází z latinského slova „mater“, což znamená „matka“. Původně měl pojem „matrix“ archaický význam „dělohy“. Dnes se tato slova používají k označení situace, ve které se něco vyvíjí nebo tvoří. Tento název symbolizuje svět, který je pro lidskou rasu vytvářen a ovládán stroji.
 5. Jméno Trinity (Carrie-Anne Moss) je ekvivalentem latinského slova „trinitas“, které se používá ke společnému označení Otce, Syna a Ducha svatého. Tento symbolický význam odkazuje na důležitost postavy Trinity jako klíčového prvků v boji proti Matrixu.
 6. Režiséři Barry Sonnenfeld a Terry Gilliam odmítli nabídku na režii filmu Matrix. I když se nakonec režie ujal Lana a Lilly Wachowských, není pochyb o tom, že jejich vizionářský přístup položil základy filmu.
 7. Věříte tomu, že v reálných scénách filmu Matrix se objeví pouze jedna zelená barva? A to právě na obrazovkách, kde běží kód Matrixu. Tato estetická volba dodává filmu jedinečný vizuální charakter.
 8. Filmové sestry Wachowské čerpaly inspiraci z knihy „Alenka v říši divů“ při vytváření scény, kde Morpheus (Laurence Fishburne) porovnává Neovo probuzení s pocitem, jaký má Alenka, když spadne do králičí nory.
 9. Keanu Reeves byl připravován na roli Nea předním filmovým kaskadérem a mistrem bojových uměním Tat-Chiu Leem. Jeho osmiměsíční příprava prokazuje jeho oddanost a odhodlání přinést věrohodnost do akčních scén.
 10. Slavná scéna z klubu S&M ve filmu Matrix byla natáčena ve skutečném podniku Hellfire v australském Sydney. Režiséři požádali hosty klubu, aby si oblékli své kostýmy a normálně se bavili. Výsledek? Realistická atmosféra a autenticita scény.
 11. Autoři filmu vybrali několik knih o neznámých dimenzích a realitách, které museli herci přečíst jako součást jejich přípravy. Tato volba měla velký dopad na prodej těchto knih, které se po uvedení filmu rapidně zvýšily.
 12. Keanu Reeves získal roli Nea poté, co ho sestry Wachowské pozvaly na schůzku. Když Reeves viděl scénář a návrhy na vizuální efekty, zaujal ho tento unikátní projekt a souhlasil s čtyřměsíčním tréninkem před natáčením.
 13. Fiktivní společnost, ve které Neo pracuje, se jmenuje MetaCortex. Tento název symbolizuje překročení hranic a osvobození mysli, což se stává hlavním cílem postavy Nea.
 14. Existuje právní termín známý jako „The Matrix Defense“ (Obrana Matrixem), kdy obžalovaní tvrdí, že jejich činy byly spáchány, protože věřili, že žijí v Matrixu namísto reálného světa. I když byl tento argument úspěšně použit, je spojen s typem psychické poruchy, kterou je třeba léčit.
 15. Scéna, ve které Neo obratně uniká střelbě, byla parodována ve více než 20 filmech do roku 2002. Tato ikonická scéna se stala inspirací pro mnoho tvůrců.
 16. Yuen Woo-ping, uznávaný choreograf bojových scén, byl pověřen tvorbou choreografie pro Matrix. Tvůrci filmu vyhověli všem jeho požadavkům, včetně vysokého honoráře a čtyřměsíčního tréninku herců před natáčením.
 17. Scéna, kdy Neo zkouší přeskočit mezi mrakodrapy, byla inspirována postavou Wile E. Coyote z animovaných seriálů, který několikrát spadl z útesu při pronásledování své oběti.
 18. Píseň „I’m Beginning to See the Light“ se objevuje jak ve filmu Matrix, tak v pokračování Matrix Revolutions. Tato píseň přispívá k atmosféře a symbolice filmové série.
 19. Ve scéně, kdy Neo poprvé cestuje s Trinity v autě, mu Switch přezdívá „Copper Top“. Tato přezdívka odkazuje na baterku Duracell, kterou Morpheus používá k vysvětlení fungování Matrixu jako zdroje energie pro lidi.
 20. V prvních 45 minutách Matrixu má Neo pouze 80 replik, z nichž 44 jsou otázky. Tím se vytváří tempo a napětí, které propojuje diváka s Neovým vnitřním konfliktem.

Film Matrix zanechal nezmazatelnou stopu v kinematografii. Jeho revoluční vizuální efekty, hluboké myšlenky a ikonické postavy z něj činí kultovní snímek. Tyto zajímavosti přinášejí další rozměr do již bohatého světa Matrixu a jeho tvůrčího procesu.

Share.

Leave A Reply