Jedna z nejpopulárnějších postav klasických dobrodružných filmů s Harrison Fordem v hlavní roli, Indiana Jones, se chystá na své velkolepé loučení. Alespoň tak byl původní plán, když je hlavnímu představiteli již 80 let, a tak je pochopitelné a žádoucí, aby se rozloučil s touto ikonickou rolí. Bohužel však nový film způsobuje rozpaky jak divákům, tak i kritikům. Není to sice vyloženě špatný film, ale nedosahuje toho, co se od něj očekávalo.

Tvůrčí tým, který Disney najal, má opět zcela odlišné představy a styl než publikum, pro které byl film určen. To je zejména problém pro Kathleen Kennedy, která se tak dostává pod palbu kritiky za to, že nedokáže zvládnout svou práci a „pohřbila“ další oblíbenou sérii. Nicméně nejedná se jen o její selhání, ale také o selhání režiséra a samotného hlavního představitele Indiana Jonese, který měl své slovo ohledně zakončení své verze postavy. Tuto situaci jsme už viděli před časem ve Star Wars a ani tam se to nesetkalo se zcela pozitivní odezvou diváků.

Je třeba být však objektivní a konstatovat, že tento pátý díl měl od počátku velký problém s tím, že navazuje na nepříliš povedený čtvrtý film. Ten měl svých problémů dost a stanovil určité problematické události a okolnosti, které se promítají i do tohoto navazujícího filmu. To však nezmění skutečnost, že Indiana Jones 5 mohl být prostě jiný, a loučení tak dostává hořkou příchuť.

Ačkoli se nejedná o špatný film, je otázkou, zda stojí za to jít na něj do kina nebo si raději počkat na streamovací služby. Jisté selhání však nesemeje jen na Kathleen Kennedy, ale i na finančním aspektu. Rozpočet filmu se vyšplhal na neuvěřitelných 300 milionů dolarů, plus náklady na marketing, což představuje celkově asi 400 milionů dolarů. To je ohromná suma, kterou film zřejmě nevrátí ani ziskem z tržeb v kinech. Pro zajištění návratnosti by musel v kinech utržit více než miliardu dolarů, což se rozhodně nestane. Je již nyní jasné, že finančně se jedná o propadák, přičemž dosáhnout hranice 500 milionů dolarů z tržeb z kin bude neuskutečnitelné.

Nicméně studio se může pokusit zachránit prostřednictvím digitálních prodejů, kde stále existuje poptávka po starších dílech série, které stále generují zisky. Jako fanoušek klasických dobrodružných filmů jsem zklamaný, že se Harrison Ford a jeho tým rozhodli ukončit jednu z jeho ikonických postav tak odlišným způsobem ve srovnání s prvními filmy. Je to škoda.

Pochybuji však o tom, že by to byl skutečně poslední Indiana Jones jako takový. Tato značka a žánr jsou cenné a zajímavé, a tak se jistě dočkáme v budoucnosti rebootu. Doufejme, že tentokrát se vrátíme ke šťastnějšímu a klasickému duchu prvních filmů s jiným tvůrčím týmem.

Share.

Leave A Reply