Hip hop jako kulturní hnutí sahal daleko za hranice pouhé hudby. Od svých skromných počátků na ulicích Bronxu v 70. letech 20. století se stal globálním fenoménem, který ovlivnil hudbu, módu, umění, a dokonce i jazyk na celém světě. Nyní se podíváme na cestu, kterou tento žánr ušel, a podrobně prozkoumáme, jak se z rodící se subkultury vyvinul do hlavního proudu dnešní popkultury.
Počátky Hip Hopu (1970 – 1980)
Na počátku 70. let byl Bronx, městská čtvrť New Yorku, považován za jednu z nejchudších a nejnebezpečnějších částí města. Z tohoto prostředí však vzešlo něco revolučního – hnutí, které bylo nejen o hudbě, ale i o tanci, malbě a slovním umění.
DJ Kool Herc je považován za „otce hip hopu“. Herc je známý tím, že vytvořil techniku „break beat“, kde izoloval a opakoval instrumentální pasáže („breaks“) v písničkách, což poskytlo ideální podklad pro tanečníky, známé jako B-Boys a B-Girls. Hercovy blokové párty se staly základem hip hopové kultury.
Zlatý věk Hip Hopu (1980 – 1990)
Za „Zlatý věk“ hip hopu se obecně považují 80. a začátek 90. let. Toto období bylo charakteristické svou inovativností, diverzitou a tvůrčí explozí. Umělci jako Run DMC, Public Enemy, N.W.A., a Beastie Boys přinesli hip hop do hlavního proudu a začali měnit vnímání tohoto žánru veřejností.
Moderní Hip Hop (1990 – současnost)
Moderní hip hop je charakteristický svou globální přítomností a komerčním úspěchem. Umělci jako Tupac Shakur, The Notorious B.I.G., Jay-Z, Eminem, Kanye West a Drake se stali světovými ikonami.
Hip hop se rozšířil do celého světa, odkud přicházejí nové styly a interpretace. Ukazuje se v mnoha různých formách, od grime v UK, přes reggaeton v Latinské Americe až po K-hip hop v Jižní Koreji.
Závěr
Hip hop se za posledních 50 let vyvinul z lokálního hnutí v chudinských čtvrtích Bronxu v jeden z nejvlivnějších a nejrozšířenějších kulturních fenoménů naší doby. Ovlivnil hudbu, módu, film a umění na celém světě a stále pokračuje v inovacích a inspiraci nových generací umělců.