„Harry Potter a Kámen Mudrců“ je první film z oblíbené série o mladém kouzelníkovi Harrym Potterovi. Tento film, který byl vydán v roce 2001, zahájil jednu z nejúspěšnějších filmových sérií všech dob. Zde je 10 fascinujících faktů o tomto filmu, které jste možná nevěděli.

  1. Filmový debut Daniela Radcliffa: Ačkoli Daniel Radcliffe předtím hrál v televizním filmu David Copperfield, Harry Potter a Kámen mudrců byl jeho prvním filmovým debutem.
  2. J.K. Rowling měla poslední slovo: Autorka knih J.K. Rowling měla poslední slovo při výběru hlavních herců. Chtěla, aby byli všichni britští, aby film zachoval autenticitu.
  3. Rozpočet filmu: Rozpočet filmu byl odhadován na 125 milionů dolarů, což bylo v té době obrovské číslo pro film pro děti.
  4. Původní název: Ve Velké Británii se film jmenuje „Harry Potter a Kámen mudrců“, ale v USA byl název změněn na „Harry Potter and the Sorcerer’s Stone“ z obav, že americké publikum nebude vědět, co je „Kámen mudrců“.
  5. Různé verze Hermiony: Pro roli Hermiony Grangerové bylo zvažováno více než tisíc dívek. Nakonec byla rola svěřena mladé britské herečce Emmě Watson.
  6. Dumbledore a McGonagallová: Richard Harris, který hrál Dumbledora, původně odmítl roli, ale jeho vnoučata ho přemluvila, aby ji přijal. Maggie Smith byla první a jedinou volbou pro roli profesorky McGonagallové.
  7. Owl Post: Všechny dopisy, které byly poslány do Harryho domu na začátku filmu, byly ručně psané týmem pro grafiku filmu. Když byly dopisy poprvé napsány, byly pro sovy příliš těžké, takže všechny musely být napsány podruhé!
  8. Změny vzhledu postav: Film se snažil zůstat věrný vzhledu postav v knihách, ale některé věci prostě nevyšly. Například v knihách má Hermiona Grangerová velmi bujnou hřívu hnědých vlasů a velké přední zuby. Ve filmu jsou tyto charakteristiky značně zjednodušené. Emma Watson, která Hermionu hraje, měla sice v prvních scénách filmu nafoukané vlasy, ale zuby už zůstaly normální velikosti.
  9. Hagridův kostým: Hagrid, poloviční obr hraný Robbie Coltranem, nosil v průběhu filmu obrovský kostým, který vážil přibližně 50 liber. Kostým byl tak těžký, že Coltrane musel nosit chladicí vestu, aby se při natáčení nepřehřál.
  10. Platforma 9 a 3/4: Scéna, kde Harry poprvé prochází zdí na platformě 9 a 3/4 na nádraží King’s Cross, byla ve skutečnosti natočena mezi platformami 4 a 5.

„Harry Potter a Kámen mudrců“ je film, který zůstává v srdcích diváků i po dvaceti letech od jeho premiéry. Tyto fascinující fakty nám ukazují, jak mnoho práce a detailů bylo vloženo do vytvoření tohoto magického světa. Bez ohledu na to, kolikrát jste film viděli, vždy je tam něco nového k objevení.

Share.

Leave A Reply