Kočky – bytosti, které jsou tak záhadné jako fascinující. Každý milovník koček ví, že tyto nádherné šelmy mají svou vlastní jedinečnou osobnost a zvláštní způsoby chování, které jsou pro ně typické. Také ale víme, že za jejich akcemi často leží vědecká logika, kterou si dnes povíme více a zábavnou formou.

Mrkání očima

Když kočka mrká, není to jen proto, že má něco v oku. Mrkání očima je v kočičím jazyku ve skutečnosti znamením důvěry a náklonnosti. Jestliže se vám váš mazlíček dívá přímo do očí a poté pomalu mrká, gratulujeme, v kočičím světě jste právě obdrželi vyznamenání za přátelství!

Tření o nohy

Někdy se může zdát, že se vaše kočka tře o vaše nohy jen proto, aby vás donutila k tomu, abyste jí dali něco k snědku. I když to někdy může být pravda, je za tím i mnohem sofistikovanější důvod. Kočky mají na svých tělech speciální žlázy, které produkují feromony. Když se třou o něco (nebo někoho), zanechávají na té věci své feromony jako značku svého teritoria. Když se tedy kočka tře o vaše nohy, říká ostatním kočkám: „Toto je můj člověk!“

Škrábání

Škrábání je další chování, které může vypadat, jako by kočka jen ničila váš nábytek, ale ve skutečnosti za tím je více než jen touha po destrukci. Kočky škrábou k udržení svých drápů ostrých a zdravých. Také tím opět značkují své teritorium, protože jejich drápky při škrábání uvolňují feromony.

Lovecké schopnosti

Nakonec, ale rozhodně ne nejméně důležitě, máme lovecké schopnosti koček. Jejich přirozený lovecký instinkt je neuvěřitelně silný a dokonce i kočky, které jsou krmeny a pečovány doma, se často rády věnují lovu. Tento instinkt je tak silný, že i když není hladová, kočka často loví jen pro zábavu. Je to také jeden z důvodů, proč kočky tolik milují hračky, které napodobují chování malých kořistných zvířat.

Takže to je to – chování koček: odlehčená věda. Ačkoliv se mohou zdát záhadné a nepochopitelné, kočky jsou ve skutečnosti velmi logické bytosti. Takže příště, když vás vaše kočka mrkne, tře se o vás nebo škrábe, pamatujte, že to je všechno součástí vědecké logiky kočičího chování.

Share.

Leave A Reply