V poslední době se stále více majitelů psů obrací k přírodním a domácím alternativám krmení. Důvody jsou různé, ale převážně jde o to, že pokud si takové psí granule vyrobíte sami doma, pak můžete co nejlépe eliminovat nežádoucí složky jako jsou umělá barviva nebo konzervanty a další chemie. Samozřejmě také sami ovlivnit, jaké bude jejich složení. Navíc taková výroba není nic složitého a o tom vás dnes přesvědčíme.
Proč zvolit právě domácí granule?
Narozdíl od kupovaných krmiv mají takto doma vyrobené jisté výhody, které může mnoho chovatelů ocenit (Pokud pomineme celkem vysokou cenu a čas, který musíme do výroby vynaložit).
- Absolutní kontrola nad zvolenými ingrediencemi – Vždy víte přesně co jste do směsi na výrobu dali. Máte tak kontrolu nad kvalitou surovin a můžete vybrat individuálně přesně to, co vašemu psovi chutná, a naopak úplně vynechat suroviny, které mu zrovna nevoní.
- Absence chemie – Není problém se vyhnout všem konzervantům, umělým barvivům a jiným chemikálií. Což opět ve výsledku chrání zdraví vašeho psa, a hlavně u psích alergiků takto minimalizujete riziko nežádoucích reakcí.
- Čerstvost a chuť – Jednoduše a ve zkratce řečeno jsou čerstvé a mají mnohem výraznější chuť než mnohé komerční výrobky. Což může navíc podpořit apetit u méně ochotných psích jedlíků.
Základní složky, které by granule měly obsahovat
Pokud jste se vydali touto cestou, a tedy domácí výrobou, pak pro vás pravděpodobně bude důležité, aby výsledný produkt byly naturální granule, tedy co nejvíce přírodní. Pro následnou výrobu budete potřebovat pět základních složek, které si nyní představíme trochu blíže.
- Maso nebo jeho alternativa – Bílkoviny z masa by měly být hlavní a nejvíce obsáhlou složkou. Ovšem najdou se i psi, kteří z nějakého důvodu standardní maso jako kuřecí, vepřové nebo hovězí nemohou. Pro ty je možno použít alternativy, jako jsou ryby nebo vajíčka. U masa si dejte pozor na to, aby bylo správně uvařeno a že jsou odstraněny všechny kosti! Rozhodně se vyhněte používání vedlejších masových produktů, protože mají prakticky nulovou výživovou hodnotu, což by vašemu psovi rozhodně nevyhovovalo.
- Obiloviny – Správné krmivo by mělo také obsahovat vhodný zdroj sacharidů. Ty jsou důležité pro správný přísun energie a najdeme je například v ovesných vločkách, rýži nebo kuskusu. Pokud je to možné, pak sáhněte po variantách celozrnných a dejte si pozor, abyste vše uvařili do měkka.
- Zelenina a ovoce – Nepostradatelnými složkami jsou také vlákniny, vitamíny a minerály. Ty najdeme právě zde. Ideální jsou například sladké brambory, cuketa, hrášek, jablka nebo mrkev. Stejně jako u ostatních částí je potřeba vše vařit do měkka a rozemlít do co nejjemnější konzistence.
- Tuky – V dnešní době se o tucích pomalu mluví jako o sprostém slovu, ale to je jen špatný pohled na věc. Bez tuků by váš mazlíček nemusel mít zajištěnou dostatečnou dávku kalorií a mohly by mu chybět také pro absorpci vitamínů. Samozřejmě je ideální volit tuky zdravé, tedy olivový nebo lněný olej.
- Vápník – Jako poslední musíme zmínit tuto rovněž velmi důležitou složku. Vápník je důležitý pro posílení zubů a kostí. Ideálním zdrojem jsou například mleté skořápky od vajíček nebo přímo potravinové doplňky tomu určené.
Pustíme se do přípravy dle jednoduchého postupu
Nyní již známe všechny složky, které by měla patřičná strava pro vašeho pejska obsahovat a nic nebrání tomu, abychom se tedy pustili do samotné výroby granulí. Nemusíte se ničeho bát, postup je opravdu jednoduchý a zvládne ho každý!
- Nejprve je potřeba uvařit maso nebo jeho alternativní řešení a zeleninu do měkka. Vše nakrájejte na malé kousky a ušetřete si čas. Následně vše rozemeleme do co nejhladší pasty a dáme na chvíli stranou.
- Stejný postup platí také pro obilniny. Vařte tak dlouho, jak jen bude potřeba, aby dostatečně změkly a následně je přidáme do pasty, která nám vznikla z masa a zeleniny.
- Přidáme tuk a vápník a vše důkladně promícháme.
- Gratulujeme, směs máme hotovou a nyní z ní je potřeba vytvořit granule. Vytvoříme tedy kuličky nebo vámi vybraný tvar, který budou mít a dáme sušit. Ideálně do trouby (Přibližně tři až čtyři hodiny na teplotu sto stupňů), ale jako špatný postup se nejeví ani sušení na vzduchu (ovšem takto nedosáhnete úplného vysušení a křupavého efektu).
- Jakmile granule vychladnou, uzavřete je do vzduchotěsné nádoby a uchovávejte na chladném místě. Nejlépe v lednici, případně je můžete nechat i zamrazit na horší časy.
Nezapomínejte na dodržování hygieny. Stejně jako u ostatních jídel i zde je potřeba si často mýt ruce a nádobí udržovat v čistotě. Předejdete tak zbytečné kontaminaci a následným komplikacím.
Domácí granule jsou výbornou alternativou pro ty, kteří chtějí mít plnou kontrolu nad tím, co vás pes jí. To ale neznamená, že komerční granule nebo konzervy pro psy jsou nějak špatné. Většina výrobců se snaží vyrábět opravdu kvalitní krmiva a o tom se vždy můžete přesvědčit na etiketě.
Příprava domácích psích granulí je skvělým způsobem, jak zajistit vašemu psovi vyváženou stravu bez umělých přísad a konzervantů. Ovšem je opravdu důležité dbát na kvalitu surovin a dodržování hygieny. Navíc cenově se budete pohybovat na podobné hranici jako nabízejí obchodníci u opravdu kvalitních krmiv a jejich přípravou “zabijete” spoustu času. Je tedy opravdu důležité zvážit všechna pro a proti, než se rozhodnete pro tuto možnost.