Nejnovější studie publikovaná v odborném časopise PLOS One přináší překvapivé zjištění: krátká interakce s psem může významně zmírnit bolest u pacientů na úrazové ambulanci. Tento objev podtrhuje význam psů nejen jako domácích mazlíčků, ale i jako důležitých terapeutických společníků.

Hlavní část

Ve studii bylo 200 pacientů úrazové ambulance požádáno, aby na škále od 1 do 11 určili úroveň své bolesti, stejně jako úroveň deprese a úzkosti. Zatímco jedna skupina pacientů nepodstoupila žádný speciální zásah proti bolesti, druhá skupina měla možnost strávit deset minut s terapeutickými psy. Po této krátké interakci byli pacienti znovu požádáni, aby hodnotili svou bolest.

Výsledky ukázaly, že pacienti, kteří strávili čas s pejsky, hlásili znatelně nižší úroveň bolesti, a to bez ohledu na pohlaví nebo etnickou příslušnost. Tento efekt potvrzuje, že přítomnost psa může mít pozitivní vliv na psychický stav člověka a přispět k léčebnému procesu.

Závěr

Studie přináší další důkaz o tom, že psi mohou hrát klíčovou roli v podpoře fyzického i psychického zdraví lidí. V době, kdy jsou alternativní formy léčby čím dál populárnější, se ukazuje, že krátké chvíle strávené se psy mohou přinést úlevu tam, kde tradiční medicína selhává. Tento objev by mohl inspirovat další výzkum v oblasti terapeutického využití zvířat a jejich vlivu na lidské zdraví.

Share.

Leave A Reply