Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvěděv rozvířil debatu svým prohlášením, že Rusko nemá žádné hranice. Své tvrzení doprovodil mapou, na níž Rusko figurovalo jako rozsáhlá říše sahající od Baltu až k Tichému oceánu.

Medvěděvova slova zazněla na ruském Světovém festivalu mládeže, kde se věnoval tématu „geografických a strategických hranic“ Ruska. Prohlásil, že Ukrajina je „nezbytnou součástí“ Ruska a že mírové rozhovory s Kyjevem jsou možné pouze s novým vedením.

Medvěděvova mapa vyvolala silné reakce ze strany Ukrajiny a západních států. Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí označilo Medvěděvova slova za „nebezpečnou provokaci“ a „pokus o ospravedlnění ruské agrese“. Západní politici varovali, že Medvěděvova rétorika zvyšuje napětí v regionu a hrozí eskalací konfliktu.

Není zřejmé, co Medvěděv svými slovy skutečně zamýšlí. Možná se snaží zastrašit Ukrajinu a Západ, nebo mobilizovat ruskou veřejnost za válkou. Ať už je jeho motivace jakákoli, jeho prohlášení vyvolalo vážné obavy o mír a stabilitu v Evropě.

Share.

Leave A Reply