V nedávných ruských prezidentských volbách vyhrál Vladimir Putin s deklarovaným závratným výsledkem přes 87 % hlasů, což mnozí označili za překvapení. Nicméně nedávná matematická analýza navrhuje zcela odlišný obraz, který zpochybňuje legitimnost výsledků voleb. Podle opozičního serveru Novaja gazeta Jevropa a Sergeje Shpilkina, matematika, který provedl podrobnou analýzu, je alespoň polovina hlasů pro Putina pravděpodobně podvrh.
Volební podvody v Rusku nejsou novinkou, ale tentokrát se zdá, že dosáhly nových výšin. Shpilkinova analýza odhaluje, že ze 64,7 milionů hlasů, které Putin obdržel, bylo podvodem získáno alespoň 31,6 milionu hlasů. To je přibližně polovina hlasů pro ruského prezidenta. Tento nález se stal předmětem značné kontroverze a poukazuje na vážné otázky ohledně legitimity volebního procesu v Rusku.
Opoziční noviny Novaja gazeta Jevropa získaly data z 97 % protokolů Ústřední volební komise a tyto údaje pak analyzovaly prostřednictvím kanálu Nevybory. Výsledky analýzy odhalují, že rozdělení hlasů v různých volebních místnostech je nekonzistentní a nedá se vysvětlit běžnými statistickými výkyvy.
Shpilkinova metoda, která zkoumá rozložení hlasů v různých volebních místnostech, odhaluje, že volební podvody nebyly omezeny jen na jednotlivé oblasti, ale zdá se, že byly systematické a široce rozšířené. To zpochybňuje tvrzení ruských úřadů o fér a transparentních volbách.
Reakce na tyto zjištění byly různorodé. Zatímco někteří obhajují volební proces a tvrdí, že Putinův úspěch odráží skutečnou podporu veřejnosti, mnoho dalších se domnívá, že tato analýza poukazuje na závažné nedostatky v demokratickém procesu v Rusku. Diskuze o tom, jak zajistit transparentnost a integritu voleb, se tak stává středem pozornosti.
Je zřejmé, že výsledky nedávných ruských prezidentských voleb zůstanou předmětem sporu a debat ještě dlouho poté, co volební místnosti zavřely své dveře. Otázky ohledně legitimnosti volebního procesu a skutečného hlasování občanů zůstávají otevřené a vyžadují další zkoumání a debatu. Ať už jsou výsledky této analýzy pravdivé či nikoliv, zdůrazňují naléhavou potřebu provést důkladnou reformu volebního systému v Rusku, aby se zajistila důvěra ve veřejné instituce a proces demokratické volby.